neděle 16. listopad 2014 0:00

Estrella Morente zazářila na Strunách podzimu

Nový hlas flamenka, přirozeně dokonalá diva podobně jako Maria Callas nebo Greta Garbo, zpěvačka obdařená krystalicky čistým hlasem a talentem propojit hrdé andaluské hudební tradice s novými impulzy... Tak hodnotí kritika pokračovatelku jedné z největších španělských hudebních dynastií Estrellu Morente.

Její koncerty jsou vřelou poctou flamenku i výzvou tradicím.

 

Estrella Morente, dcera slavného zpěváka Enriquea Morenteho, vyrostla v andaluské Granadě doslova obklopená flamenkem a jeho kulturou. Byť flamenco obohacuje o další podněty, nezbavuje ho původní identity, syrového temperamentu a intimní, emocemi praskající atmosféry. Po boku slavného flamenkového kytaristy Sabicase zpívala už v 7 letech, dnes „vyváží" andaluský hudební poklad do nejslavnější koncertních sálů světa, třeba do vídeňského Konzerthausu nebo do newyorské Carnegie Hall.

 

Svým podáním písně Los Pastores ze svého debutového alba (2001) ohromila Petera Gabriela, který se později rozhodl CD vydat znovu u svého labelu Real World, a vyslat ho tak do celosvětové distribuce. Její hlas si našel cestu i do filmu – Estrella ho propůjčila Penélope Cruz, když zpívá píseň Volver ve stejnojmenném filmu Pedra Almodóvara.

 

Své doposud poslední album s názvem Autorretrato (Autoportrét, EMI/2012) obohatila o spolupráci nejen s flamenkovými hudebníky (Vicente Amigo, Ketama), ale také např. s Michalem Nymanem nebo Patem Methenym. Estrellin jedinečný cit pro kombinaci vášnivého rytmu a uhrančivých melodií však nejlépe vynikne naživo na koncertě. A to přesně vyniklo na jejím pražském koncertu v rámci festivalu Struny podzimu, kde Estrella naprosto uchvátila české publikum.

 

Záštitu nad závěrečným koncertem převzal velvyslanec Španělska v České republice , J. E. pan Pascual Ignacio Navarro Ríos.