pondělí 24. listopad 2014 0:00

Tajemno: Jitka Molavcová je propojena s Bedřichem Smetanou!

Nedávno se v kostele sv. Kateřiny v Praze uskutečnilo představení "Oráč a smrt - hra o lásce a posledních věcech člověka". Rolí se ujali Jitka Molavcová coby Smrt a Alfred Strejček jako Oráč.

Představení zinscenoval Dušan Robert Pařízek podle hry Oráč z Čech, kterou v roce 1401 napsal Jan ze Žatce. Bez nároku na honorář přijeli z Uherského Hradiště dva členové Hradišťanu: David Burda / klarinet, zpěv/, Jožka Fojta / bicí/.

 

Herečka a zpěvačka Jitka Molavcová byla za svůj výkon nominována na cenu Thálie už ve stejném roce, kdy toto ocenění získala v kategorii muzikál za titulní roli v Hello, Dolly na scéně Hudebního divadla v Karlíně.

 

"Byla to taková tajemná záležitost", svěřuje se Jitka Molavcová a pokračuje: "Představení se konalo v chrámu, který se nachází v místě, kde skonal Bedřich Smetana. Na tom by nebylo nic divného, kdy mě s proslulých českým skladatelem nepojilo více faktických skutečností ...

 

Tak například minulý rok jsem natočila celovečerní dokument o B. Smetanovi: Život žitý zaživa, jedinečného dokumentu, který vyhrál Grand Prix Vojtěcha Jasného. Režie se ujal Pavel P. Ries, scénář napsala Šárka Horáková. Během tohoto natáčení jsem objevila neuvěřitelně fatální shody se životem Bedřicha Smetany."

 

A populární herečka/zpěvačka uvádí, že jako dítě velmi milovala opery, čemuž se všichni v okolí podivovali. Coby šestiletá hrála na piano především árie z oper Bedřicha Smetany.

 

"Oba jsme narozeni ve znamení Ryb, oba jsme prožívali svoje dětství na pivovarském dvoře", pokračuje Jitka Molavcová, "on v Litomyšli, já na Královských Vinohradech. Oba naši tatínkové byli Františkové a oba byli sládci. Smetanův tatínek se narodil 26. října, ve stejný den měla narozeniny moje maminka. Oběma otcům bylo v době našeho narození, Mistrova i mého, 47 let."

 

Zdroj: Kloboukfilm, Foto: archiv Jitky Molavcové