pondělí 10. srpen 2015 0:00

10. ročník soutěže Pilsner Urquell Master Bartender

Soutěž Pilsner Urquell Master Bartender, která se letos uskuteční už podesáté, je určená všem ctižádostivým výčepním, barmankám a barmanům, kteří sdílí nadšení pro své řemeslo a pro plzeňský ležák Pilsner Urquell. K tomu, aby se z obyčejného výčepního stal český mistr, je zapotřebí nejen dokonale načepovat pivo.

Pro vítězství je důležité i charismatické vystupování, umění poutavě prezentovat pivo jako jedinečný nápoj, znalosti z oblasti výroby, historie piva a správné péče o něj.

 

Finalisté podstupují tzv. mystery shopping

 

Všechny tyto vlastnosti výčepních testuje v soutěži odborná porota, nejprve v regionálních kolech, kam se hlásí zástupci restaurací a hospod s plzeňským ležákem na čepu. Letos musela vybírat ze 170 přihlášených, jenom dvacet těch nejšikovnějších však mohlo postoupit do finále. Svůj výčepní um předvedlo nakonec nejpoutavěji 13 mužů a 7 žen.

 

To je rekordní počet zástupkyň něžného pohlaví ve finále v historii soutěže. V průběhu července jsou všichni postupující navštěvováni sládky z Plzeňského Prazdroje ve svých domovských hospodách – avšak tajně. Sládci prověřují inkognito jejich schopnosti čepovat a servírovat pivo.

 

Sládek pivo vaří, ale hospodský ho dělá

 

Cílem soutěže je osvěta mezi výčepními a taky podpora pivní kultury u nás. Všichni známe motto „sládek pivo vaří, výčepní ho dělá", a také všichni víme o jeho pravdivosti. Aby se skvěle ošetřené pivo čepovalo v každé hospůdce v každém koutu republiky a aby čeští hospodští zase byli hrdí na svoji práci, to je cílem všech aktivit, které se soutěží souvisejí. Výčepní by měl vystupovat jako zkušený pán výčepu a to musí jít ruku v ruce s jeho znalostmi, dovednostmi a empatií k hostům i s úctou k pivu, které mu prochází pod rukama.

 

Národní finále

 

Nejlepších 20 výčepních jsme pozvali do národního finále, které se bude konat 5. a 6. srpna v prostorách Plzeňského Prazdroje. Tam musí předvést jak dovednost perfektně načepovat Pilsner Urquell ve všech stylech (hladinka, šnyt, mlíko), tak i znalost historie plzeňského ležáku či varního procesu. Vítěze vybere odborná komise v čele se starším obchodním sládkem Václavem Berkou.

 

Kromě prestižního titulu Pilsner Urquell Master Bartender České republiky získá vítěz pivo na rok zdarma a možnost uvařit si vlastní pivní várku společně s plzeňskými sládky. Zúčastní se také cesty po vybraných evropských provozovnách čepujících tankové pivo Pilsner Urquell v doprovodu staršího obchodního sládka Václava Berky. Co je ale nejdůležitější, přinese své restauraci vysokou prestiž a signál hostům, že „jeho" restaurace se umí o pivo a své hosty skutečně skvěle postarat.

 

*Názvosloví výčepních a znalců českého piva

 

Hladinka je nejvyváženější varianta čepovaného piva, ideálně s 3-4centimetrovou pěnou, uchovává si cca 80 % oxidu uhličitého. Hladinka se čepuje na jeden ráz.

 

Šnyt je objemem zhruba malé pivo načepované do větší sklenice, s hustou bohatou pěnou, která sahá 2-3 centimetry pod okraj. Pivo má říz, pěna lépe chrání únik oxidu uhličitého a uchovává nápoj déle čerstvý.

 

Čochtan je pivo úplně bez pěny, je tedy i nejříznější, pivo ve sklenici má v sobě plnou dávku oxidu uhličitého.

Mlíko je pivo s téměř skoro samou pěnou, velmi jemné, výrazně sladší, má nejmenší říz a je oblíbené hlavně mezi ženami.

V české dvacítce nejlepších výčepních plzeňského piva je 7 žen

 

Stává se profese výčepní oblíbeným řemeslem českých žen? Rovnou 7 zástupkyň něžného pohlaví se probojovalo do finále soutěže Pilsner Urquell Master Bartender o nejlepší výčepní plzeňského piva v České republice. Počet ženských finalistek se tak oproti předchozím ročníkům výrazně zvýšil a je nejvyšší v desetileté historii soutěže. O titul usiluje také dalších 13 mužů.

 

Dvacítku nejlepších výčepních v České republice tvoří z jedné třetiny ženy. Ukazují to průběžné výsledky soutěže Pilsner Urquell Master Bartender 2015, kde soutěžící musí prokázat vysokou profesionalitu a zručnost při čepování plzeňského piva, ale také odborné znalosti z jeho výroby a správnou péči o výčepní zařízení. V letošním finále mají ženy největší zastoupení za posledních 10 let, čítá totiž 7 finalistek.

Kateřina Marková – vítězka regionálního kola – čepuje svou vítěznou plzeň

 

Co české ženy na čepování piva láká? Hlavně práce s lidmi a různorodost zaměstnání. „Baví mě přinášet lidem hezký zážitek. Servíruji hostům plzeň krásně vychlazenou s nadýchanou pěnou a v té nejlepší kondici, vždy s úsměvem a přáním na zdraví," vysvětluje vztah k profesi výčepní Tereza Aujeská, jedna ze 7 finálových žen z pražského Lokálu Hamburk. Tam musela nejdřív celý rok nosit pivo hostům na stůl, aby nashromáždila zkušenosti a propracovala se až k jeho čepování.

Marie Holcmannová, další finalistka tentokrát z ostravské Pivnice Srub, načepovala své první pivo už před třinácti lety. A věnuje se tomu dodnes. „Už jako malá holka jsem si hrála na servírku a nejraději jsem svým imaginárním hostům čepovala pivo. Postupem času jsem se v oboru začala vzdělávat, prošla různými provozovnami a sbírala zkušenosti," říká. „Mám ráda práci s lidmi, navíc když jsou spokojení. Právě spokojený a vracející se host je pro výčepního největší odměnou, a to mě na mé práci baví," doplňuje Holcmannová.

 

Její soupeřka Kateřina Marková (dříve Gardlová) z jihlavské hospůdky PUOR Dělnický dům se stala dokonce vítězkou jednoho ze čtyř regionálních kol, kde poměřila své síly s dalšími 42 výčepními. Výčepní podle ní není ryze mužská profese a hodí se na ni i ženy.

 

„Myslím si, že muži i ženy jsou si, co se týče čepování piva, naprosto rovni. Vždy záleží na individuální osobnosti a nějakém vztahu k té práci, kterou dělá člověk každý den a musí v ní najít něco uspokojivého," zdůrazňuje Marková. „Někdo má rád pečlivou práci s pivem, někoho spíš baví ten každodenní ruch v hospodách a restauracích," dodává.

 

Rekordní počet ženských finalistek lze přisoudit jejich větší odvaze soutěžit ve zdatnosti čepování piva, která se historicky spojuje spíše s mužským prvkem. Soutěž o nejlepšího výčepního Pilsner Urquell Master Bartender se mimo jiné snaží prokázat, že nezáleží na tom, zda pivo čepuje muž nebo žena, ale jaký má soutěžící k čepování piva vztah, jakými disponuje v oboru znalostmi a jak správně používá techniku. „Naše soutěž není jen o tom, jak správně pivo načepovat, ale nutné je i vědět, jak ho správně nabídnout. To znamená dobře naservírovat a prohodit milé slovo s hostem, tak, aby se do restaurace rád vracel," komentuje trend starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka.

 

„Host by si měl v nejlepším případě z dobré hospody nebo restaurace odnést i nějaké nové poznatky. Takže soutěž prověřuje i teoretické znalosti týkající se historie piva, pivovaru, jeho výroby a péče o něj. A dle mých dosavadních zkušeností jsou tady ženy zpravidla lépe připraveny," dodává. Podle Berky platí, že se zvyšuje nejen počet šikovných ženských výčepních, ale i celková úroveň všech soutěžících a tedy i celá tato gastronomická kategorie v České republice.

 

Do letošního 10. ročníku Pilsner Urquell Master Bartender se přihlásilo celkem 170 soutěžících, z toho 33 žen. Ze 4 regionálních kol soutěže, kde soutěžící obhajovali svůj výčepní um před odbornou porotou, vzešlo 20 finalistů. Ti teď musí zvládnout takzvaný mystery shopping - v průběhu července je utajená porota hodnotí naslepo přímo při práci v jejich domovských hospodách. V srpnu už je čeká pouze velké finále.

 

Otevřeli jsme síň slávy pro české výčepní!

 

Jak už bylo zmíněno, platí, že sládek sice pivo vaří, ale hostinský ho dělá. Dobrý hostinský je zkrátka pro štamgasty hvězda první velikosti, ale na rozdíl od celebrit v jiných oborech neměli až donedávna čeští hospodští žádnou síň slávy. Vznikla teprve před 3 lety u příležitosti 170. výročí zrodu plzeňského ležáku.

 

Mezi tzv. „výčepní legendy" bylo již uvedeno celkem pět výčepních. „Jsou to lidé, kterým se stačí podívat na ruce, ale hlavně do očí, a vidíte nadšení, zápal a fortel, s jakým pokračují a předávají dál to, co se sami naučili od svých předchůdců," říká Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje.

 

Také letos bude vyhlášena další z legend, v pořadí šestá, a to na slavnostním večeru soutěže Pilsner Urquell Master Bartender, tedy 6. srpna.

 

Kam byste měli zajít vychutnat si plzeňský ležák načepovaný zaslovovzatou výčepní legendou?

 

Karel Hulata - vládne U Zlatého tygra v Praze už 36 let

František Šlapák - z restaurace U Reinerů v Písku

Roman Smolík - z pražské restaurace Bredovský dvůr, je známý víc pod přezdívkou Ozzy

Tomáš Dastych – čepuje v pražské pivnici U Rudolfina

Bohumil „Bohoušek" Kundrt – z Jelínkovy plzeňské pivnice