úterý 11. listopad 2014 0:00

Epidemie chřipky hrozí od konce listopadu.

Řada z nás si stále plete chřipku s běžným nachlazením. Ve skutečnosti se ale jedná o závažnou infekci, kterou se v České republice každoročně nakazí statisíce obyvatel. Na následky chřipky zemře v ČR každý rok více než 2 000 lidí, v rámci EU je to až 38 000 úmrtí každý rok. Nejúčinnější prevencí proti chřipce je očkování.

Chřipková sezóna začíná každoročně na podzim, zpravidla od října. Epidemie pak propuká obvykle v lednu a vrcholí v únoru. Nejvhodnější doba k očkování je proto od září do listopadu, aby mělo tělo dostatek času vytvořit si protilátky. Zhruba 14 dní po očkování je už organismus člověka proti chřipce chráněn, ochrana trvá přibližně půl roku až rok. Očkovací vakcíny se do ČR dováží, ale pozor - jejich počet není neomezený! Množství se plánuje s velkým předstihem a je složité jej v průběhu sezóny navýšit. Letos se do ČR dovezlo kolem 750 000 kusů vakcín, ale většina je již vyočkována. Nicméně možnost nechat se očkovat ještě stále je.

 

Očkování proti chřipce není povinné, ale je důrazně doporučováno Světovou zdravotnickou organizací i Ministerstvem zdravotnictví, a to zejména pro tzv. rizikové skupiny1 a lidi, kteří s nimi přicházejí do kontaktu. O očkování byste měli vážně uvažovat, pokud pracujete ve větším kolektivu (zaměstnanci pošt, obchodů, služeb, ve školství, v dopravě, apod.) nebo přicházíte častěji do styku s rizikovými skupinami (lékaři a zdravotnický personál) a je doporučováno také těhotným ženám a dětem. Ve všech věkových skupinách vede k výraznému snížení

výskytu onemocnění chřipkou i ke snížení návštěv u lékaře.

 

Vakcína i s aplikací vás přijde na 300-400 korun. Rizikové skupiny obyvatel a občané nad 65 let mají očkování včetně aplikace zdarma, ostatním přispívá na toto očkování většina pojišťoven. Investice do očkovací vakcíny se rozhodně vyplatí – jak po zdravotní stránce, tak i z ekonomického hlediska. „U zdravých dospělých vakcína proti chřipce zabrání v 70 až 90 % vzniku onemocnění, u starších osob snižuje

potřebu hospitalizace kvůli pneumonii a chřipce o 30 až 70 % a riziko úmrtí až o 80 %," potvrzuje praktický lékař MUDr. Cyril Mucha.

 

OČKOVÁNÍ PROTI CHŘIPCE KROK ZA KROKEM

* Nechte se naočkovat proti chřipce včas, aby si stihlo vaše tělo vytvořit protilátky dřív, než vypukne chřipková epidemie

* Zjistěte u svého praktického lékaře, zda vakcínu proti chřipce má, a objednejte se k němu na konkrétní termín.

* Pokud váš lékař vakcínu nemá, může ji objednat, nebo navštivte nejbližší očkovací centrum a zde si domluvte očkování.

* Očkování odložte v případě akutní infekce či horečnatého onemocnění.

* Vakcína proti chřipce se očkuje do ramene. Po aplikaci počkejte ještě 20 minut v čekárně, kvůli případné nežádoucí reakci.

* Od lékaře si nechte vystavit doklad za nákup vakcíny a její aplikaci.

* Nechte si proplatit vakcínu u své pojišťovny.

* Proti chřipce se nechejte očkovat každý rok znovu. Každý rok se totiž mění složení vakcíny. Více informací najdete na

www.ockovaniprotichripce.cz.

 

1 Rizikovou skupinu tvoří senioři nad 65 let věku, pacienti po odstranění sleziny nebo po transplantaci krvetvorných buněk, pacienti, kteří trpí závažným chronickým onemocněním srdce a cév, dýchacích cest či ledvin nebo diabetem. Patří sem osoby umístěné ve zdravotnických zařízeních dlouhodobé lůžkové péče nebo v domovech pro seniory, v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem. Jmenované skupiny pojištěnců mohou mít očkování zcela zdarma, pokud si vyberou aplikaci očkovací látky v nabízené nejlevnější ekonomické variantě. V případě, že se rozhodnou pro aplikaci jiné očkovací látky, uhradí cenový rozdíl lékaři přímo ve zdravotnickém zařízení.