neděle 8. červen 2014 0:00

Mistr světa Kamworor vyhrál v Českých Budějovicích

Úřadující mistr světa v půlmaratonu Geoffrey Kamworor z Keni a nadějná Betelhem Moges z Etiopie zvítězili v Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice, čtvrtém závodu letošní RunCzech běžecké ligy. Touhu po rekordech závodu jim překazilo horké počasí, na startu bylo ještě v 19 hodin 26 stupňů a žhnulo slunce.

Kamworor

I tak byly k vidění vynikající výkony, Kamworor se jen o devět vteřin nevešel pod hodinovou bariéru extratřídy.

Nový nejlepší čas tříleté historie závodu dokázal stanovit nejlepší český běžec, aktuální půlmaratonský mistr republiky Jan Kreisinger, který si zlepšil svůj loňský čas o šest vteřin na 1:08:52.

Teprve 21letý Kamworor vyrazil velmi rychle. Na pětce měl mezičas 14:06, na desítce už probíhal náměstím sám (28:13) s náskokem 24 vteřin na Henryho Kiplagata. Dva vodiči, které setřásl někde na osmém kilometru, přišli pěšky až pár minut po něm… Ve druhé polovině závodu náskok zvyšoval, vytoužený čas však nestihl.

„Mým cílem byl rekord závodu, ale bylo opravdu moc velké teplo. Ani vodičům se nepodařilo nastavit tempo v první polovině závodu. Rád bych přijel za rok znovu a dokázal to,“ slíbil.

S odstupem dvou a půl minuty doběhl do cíle nejčastěji druhý muž RunCzech běžecké ligy Henry Kiplagat z Keni (1:02:46). Třetí skončil další z výtečných Keňanů, Silas Ngetich (1:03:37).

Nejlepším Evropanem byl osmý Skot Derek Hawkins, který zaběhl své letošní maximum 1:05:25. „Pro mě to bylo šílené vedro. Ale atmosféra byla vynikající, takovou jsem nikde nezažil, a na posledním kilometru mě diváci tlačili dopředu,“ řekl.

„Čekal jsem, že český souboj bude napínavější, ale jsem rád, že jsem běžel z Čechů nejlíp zrovna já. Jirka Homoláč odpadl už na třetím kilometru, Petr Pechek asi na sedmém. Až do sedmnáctého jsme se drželi s Ukrajincem Babarykou, s ním se známe velmi dobře. Doběhli jsme i Keňany, to je pro nás vždycky cenný výsledek,“ řekl třináctý Jan Kreisinger.

Dlouho se na čele držela tříčlenná skupinka žen společně s českým běžcem Pavlem Kubričanem. Všem pak utekla 21letá Moges, která už dokázala vyhrát v Ústí nad Labem (2012) i Olomouci (2013). „Necítila jsem se příliš dobře, trošku foukalo. Běžely jsme hodně spolu, ale posledních sedm kilometrů si musela odběhnout sama,“ řekla. Druhá skončila Lucy Liavoga a třetí Vicoty Chempkemoi, obě z Keni.

Petra Pastorová splnila svůj cíl, jako nejlepší Češka běžela pod 1:20, čímž zároveň udělala velkou radost své trenérce Aleně Peterkové, české rekordmance v maratonu. „Běželo se mi pěkně, jsem spokojená, užívám si to. Mám po půlroční pauze ještě co dohánět, ale jsme na dobré cestě a tohle je motivace. Aleniny tréninky mi sedí jak noty na buben, naše spolupráce je výborná,“ pochvalovala si.

Běželo celkem 4 600 běžců včetně dm rodinného běhu na 3 km, mezi nimi řada zajímavých osobností, například primátor Českých Budějovic Juraj Thoma, olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová nebo bývalý ligový fotbalista Jiří Povišer.

Příští závod RunCzech běžecké ligy je Mattoni 1/2Maraton Olomouc, který startuje už v sobotu 21. června. Kompletní výsledky na www.runczech.com.