pátek 11. říjen 2019 0:00

5 rad pro správné mytí vlasů

Vlasy máme sice všechny, jenže málokterá z nás je s nimi spokojená. Křehké, lámavé, řídké, s roztřepenými konečky, nepoddajné… to je namátkou pár nejčastějších problémů, které ženy řeší. Přitom správná péče začíná už ve sprše v momentě, kdy berete šampon do ruky. Dodržování některých kroků je dokonce důležitější než samotný styling.

Možná si myslíte, že tato očistná procedura není věda. Vlasy si přece zvládne umýt každý. Nicméně při postupu dělají některé ženy stále tytéž chyby. Ty se mohou negativně podepsat na jejich kondici a výsledné kvalitě.

Základem je vhodně zvolená kosmetika. Doby, kdy byl na trhu k dostání jeden dva druhy univerzálního šamponu, který měl za úkol vlasy pouze odmastit a zbavit nečistot, jsou naštěstí ty tam. Nyní můžete vybírat z rozmanité nabídky, a navíc ještě péči přizpůsobovat aktuálnímu ročnímu období. Zvláště teď, po létě, byste jim měla dopřát intenzivní regeneraci. Vlasy během léta musely opakovaně čelit hned několika nástrahám - úpornému slunci, slané/chlorované vodě, všudypřítomnému potu a častému stahování do culíků nebo drdolů. Je tedy běžné, že jsou přesušené, křehké, hrubé na pohled i dotek a akutně volající po okamžitém ošetření. 

1.   Příliš časté mytí

S šamponem šetřete! Každý kadeřník vám řekne, že příliš časté mytí škodí, protože zbavuje vlas přirozeného ochranného filmu, a vede k vysoušení, nebo naopak k většímu maštění. Optimální frekvence je jednou za dva dny. Pokud bojujete s mastnými vlasy a bez tohoto každodenního rituálu se neobejdete, zapojte suchý šampon. Snadno zkrotí zplihlou ofinu a pozvedne mastné kořínky.

2.   Pravidla pro šamponování

Při umývání stačí malé množství šamponu, které si jemnými krouživými pohyby vmasírujte ke kořínkům a do délek. Pro umývání se nehodí horká voda, vlasy by se rychleji mastily. Ovšem ani příliš studená není ideální, protože ta by naopak hřívu mastnoty nezbavila. Ideální je vlažná. Pro lesklejší hřívu se doporučuje závěrečné propláchnutí studenou vodou či naředěným jablečným octem. Nezapomínejte na důkladné opláchnutí! Zbytky nevymytých přípravků mohou být příčinou nepříjemných kožních problémů a nadměrného maštění.

3.   Po umytí

Vlasy vysoušejte čistým ručníkem z kvalitního savého materiálu, aby dobře absorboval přebytečnou vodu. Pozor! Za žádnou cenu vlasy nedrhněte, aby se nepolámaly a netřepily. Pouze je lehkými stisky ručníku vysušte. Nikdy nechoďte spát s čerstvě umytou hlavou, počkejte chvilku, až vlasy přirozeně proschnou. Pokožka hlavy by se mohla zapařit a v důsledku způsobit vypadávání.

4.   Rozčesávání

Další častou chybou je násilné rozčesávání za mokra. Vlasy se tak trhají a lámou. S důkladnějším použitím hřebenu raději počkejte, až budou usušené. Pokud je přeci jenom nutně potřebujete upravit, vezměte si k ruce hřeben se širokými zuby a olejíček usnadňující rozčesávání.

5.   Správná aplikace následné péče

Týká se to zejména kondicionérů, masek, sér a fluidů. Všechny tyto produkty se aplikují pouze do délek, pokožka hlavy se vynechává, aby se nezatěžovala a netvořily se lupy. I tak však význam následné péče nepodceňujte, dokáže s vlasy doslova zázraky. Zacelí je po celé délce, vyplní vzniklé ranky a stimuluje přirozenou obnovu vnitřní struktury.