pátek 12. prosinec 2014 0:00

Jak na vánoční stolování

Vánoce jsou symbolem pohody, radosti a sdílení s nejbližšími. Období, které naplňují vůně, chutě a příjemné očekávání. Ke všeobecnému souladu těchto krásných svátků patří dekorace a slavnostně prostřený stůl.

Stolování o vánočních svátcích je takřka dominantou všeho dění, vše je sváteční, stůl je krásně prostřený. Vždyť taky příprava, nakupování, vaření a pečení vyžadovaly dost invence a snažení, abychom si právě v čase vánočním, v pohodě a klidu všechny ty dobrůtky užili a vychutnali. Na vánočním stolování si tedy rádi dáváme záležet.

 

* Trendy ve vánočních dekoracích

* Základní příprava vánočního stolu

* Jak nachystat štědrovečerní tabuli

* Pravidla zakládání talířů a příboru

 

Trendy ve vánočních dekoracích

 

Je nespočet možností, jak ladit vánoční dekorace, které barvy nebo textury vybrat, jaké doplňky použít. Z oceánu nápadů jsme pro vás připravili tři následující tipy:

 

Růžová s bílou nebo zlatou – je naprostým hitem letošních Vánoc. Můžeme použít všechny odstíny růžové, až fialové a volně je kombinovat s bílými a stříbrnými prvky. Nebo se pustit do odvážnější růžovo-zlaté kombinace. Základem může být větvička z jehličnanu nebo svazek několika suchých větviček. Letos se sází na jemnost a transparentnost, jsou zde různá vlákna, peří, chmýří, ale také korálky a skleněné ozdoby.

 

Elegantní krémové aranžmá v béžovo - hnědo - zlaté barvě bude ladit k vánočnímu cukroví. Takže, pokud rádi pečete, můžete směle nachystat i dekorace v odstínech kakaa a vanilkového krému. Celek bude působit decentně a elegantně. Zde mezi doplňky mají své místo například klasické nebo třpytivé skleněné koule.

 

Rustikální aranžmá – původně patřilo spíše do venkovských chalup, ale stále častěji se objevuje i v jiných rodinách. Zejména, pokud jste fanoušky zdravého životního stylu, nebo máte doma ještě malé děti, volba přírodních prvků v dekoraci je ta pravá. Použít můžete různá dřevíčka, pláty stromové kůry a šišky. Nešlápnete vedle ani s ořechy a skořicí. Aranžmá dozdobíme svíčkami, pestrými stužkami a slaměnými a textilními ozdobičkami.

 

Základní příprava vánočního stolu

 

Stůl zdobíme většinou na začátku Adventu, aby nám vydržel po celou dobu Vánoc. Na Štědrý večer ho pouze dozdobíme. Základem je kvalitní ubrus. Nejčastějšími barvami jsou bílá, červená, nebo barva šampaňského. Jednobarevný bude působit elegantně, ale leckdo raději zvolí zdobený veselými vánočními motivy. Důležité je zvolit správnou velikost ubrusu, ideálně tak, aby kraje sahaly 20-30 cm od okraje stolu. Pro kulaté stoly volte kulaté ubrusy, čtvercové ani obdélníkové se vám nepodaří uspokojivě umístit.

 

Na sváteční ubrus naaranžujeme sváteční dekorace, adventní věnec, svíčky, či cokoliv dalšího vás napadne. Jednoduché vánoční aranžmá zvládne každý. Stačí větvička jehličí s několika přírodními ozdůbkami - šišky, jeřabiny, bukvice, plátky citronu nebo pomeranče, pentličky. Působivá je lodička ze stromové kůry, ve které může být jemné aranžmá zasazeno. Je osvědčené volit nižší dekorace a nízké vázy, které nepřekážejí ve výhledu a nepůsobí na stole rušivě.

 

K svátečnímu ubrusu připravte i ubrousky. Nejlépe budou vypadat látkové, laděné do jednoho tónu s celkovou vánoční dekorací. Papírové ubrousky jsou praktické, zatímco látkové využijete také jako dekorační prvek. Můžete je složit třeba do vějíře nebo do tvaru sněhové vločky (viz například video návody na youtube.com).

 

Bez vánoční svíčky by svátečně prostřený vánoční stůl nebyl úplný. Rozžehnutá svíčka působí důvěrně a vytváří intimní světlo domova. Vybíráme svíčky nebo svícny, vždy ale v jednoduchých liniích a barvách ladících k celkové dekoraci a typu stolu.

 

Jak nachystat štědrovečerní tabuli

 

Štědrovečerní tabule je nejslavnostnější tabulí z celého roku, a proto bychom si na její výzdobě měli nechat záležet. Její výzdobu ovlivňují různé módní trendy, ale kromě toho má takováto sváteční tabule přeci jen svá pravidla. A je jedno jestli prostíráte moderně anebo podle tradic. Předkrm a dezert jsou dnes již minimem, které by měla každá slavnostní tabule obsahovat. K tomu je potřeba mít na stole vše potřebné pro jejich snadnou konzumaci. Stejně tak správně zvolené a založené sklenice jsou důležitou součástí každé tabule.

 

Základ štědrovečerní tabule je pěkný vánoční ubrus. I když obvykle ubrus nepoužíváte, na Vánoce si jej přeci jen dopřejte. Na vánočním ubruse by pak mělo být uloženo slavnostní prostírání, které výborně dokreslí vánoční atmosféru. Volíme opět tradiční anebo moderní vzory a textury. Na stole by pak neměly chybět sváteční ubrousky, naleštěný příbor a slavnostní jídelní servis. Při kladení jídelního příboru dbejte na správné uspořádání.

 

Pak k talířům nachystejte broušené slavnostní sklenice na vodu, aperitiv a případně i víno či něco tvrdšího. Tradice velí, že by mělo být prostřeno ideálně pro jednoho navíc – pro zemřelého blízkého, anebo pro nenadálé hosty. Pozor! Pod talířem by se měla ukrývat mince anebo šupinka z kapra pro hojnost.

 

Uprostřed štědrovečerní tabule by měl být nazdobený svícen anebo adventní věnec. Na stole byste měli mít také malý talířek s medem, nožem na krájení a mazání, náhradní lžičkou, párátky a sirkami. Nezapomeňte na kořenky. Je důležité, abyste měli vše potřebné po ruce, protože od stolu smí podle tradičních zvyků vstát pouze hospodyňka.

 

Tip: Pokud nemáte až tak velký stůl, jistě v těchto případech oceníte servírovací stolek. Na něj můžete po večeři i dočasně odložit špinavé nádobí, než ho uložíte do myčky.

 

Pravidla zakládání talířů a příboru

 

Talíře. Zakládáme masový, pečivový a případně dezertní talíř. Ideální je použít napřed tzv. podkladový talíř, neboli talíř s větším průměrem, cca 30 cm a více. Slouží jako měřítko k zakládání dalšího inventáře a zůstává na stole až do servisu kávy. Umístěn by měl být ve vzdálenosti cca 3 prstů od okraje stolu. Je na něm ubrousek, aby o sebe talíře, které se na něj s již naloženým pokrmem servírují, nevrzaly.

 

Pečivový talíř zakládáme vždy vlevo horním okrajem nebo středem na úroveň hrotů vidliček.

 

Dezertní talíř se v případě, kdy podáváme studený předkrm, zakládá na talíř podkladový.

 

Příbory. Záleží na chodech, které chceme podávat. Maximum jsou však vždy 3 vidličky, 3 nože + polévková nebo dezertní lžíce po stranách talíře a dezertní nebo moučníkový příbor nad talířem. Další příbor se zakládá těsně před nebo zároveň s chodem.

Obecně platí, že nůž je otočen ostřím k talíři, vzdálenost konců všech příborů od okraje stolu je stejná (volně splývají s okrajem talíře) a vzdálenost jednotlivých příborů mezi sebou je 3 – 5 mm.

 

Příbory zakládáme v tomto pořadí ve směru od talíře:

 

Vedle talíře: vidličku vlevo, nůž vpravo

 

1. základní příbor na hlavní chod

2. rybí příbor

3. dezertní příbor

 

Nad talíř: jako první vidličku s držadlem směřujícím vpravo, pak nůž 1, moučníkový nebo dezertní příbor

Předkrm: lžička a vidlička na předkrm se zakládá zešikma na dezertní talíř.

 

Sklo. Skleničky můžeme zakládat buď do trojúhelníku, nebo do řady, vždy však maximálně 3 sklenice, jinak by stůl nebyl přehledný. Další sklenice tedy servírujeme těsně před nebo zároveň s podávaným nápojem. Sklenice k hlavnímu chodu je vždy nad špičkou základního nože, napravo od ní sklenice k předkrmu, mezi nimi nalevo sklenice na vodu.

 

Dochucovací prostředky. Vždy zakládáme pouze solničku a pepřenku v dosažitelné vzdálenosti pro všechny stolující.

 

Ostatní prostředky máme na příručním stole

 

TIP: A až bude všechno naleštěné a s láskou a péčí připravené nádobí ušpiněné, spolehněte se na Somat – žádné drhnutí, snadné použití a sváteční pohoda může pokračovat!

 

Somat GOLD Micro Active – už žádné odmáčení!

Multifunkční tablety do myčky Somat GOLD Micro Active se mohou pochlubit miliony aktivních mikročástic, které posilují efekt odmáčení a přináší díky tomu perfektní výsledky. Mikročástice proniknou hluboko do zaschlých nečistot a rozpouštějí i těžko odstranitelné zbytky jídel. Zejména byla posílena schopnost Gold tablet odstranit zbytky škrobu (např. od brambor, rýže) a těžko odstranitelné skvrny od čaje. Neodolají ani zbytky oblíbených českých omáček s vysokým podílem škrobu – po svíčkové, rajské nebo koprovce už nezbude ani stopa! Koupíte je v maloobchodě za 359 Kč (44 tablet).