středa 31. květen 2017 0:00

Česko zažívá boom geolokačních her, nejvíce jich je v Praze

V Praze byla spuštěna nová geolokační hra Skryté příběhy, která zcela mění pohled na to, jak má vypadat dobrý rodinný výlet. Jednoduchá aplikace, kterou si uživatel zdarma stáhne do mobilu, je určena dětem již od 6 let a chytře propojuje svět mobilních technologií s historií a pobytem v přírodě.

Aplikace při svém spuštění obsahuje 16 tras, které vedou mnoha významnými i opomíjenými místy nejen v Praze, ale v celé České republice. Přímo z mobilního telefonu děti poslouchají hlas konkrétní historické postavy spjaté s daným místem, vracejí se v čase do zásadních okamžiků našich dějin, seznamují se s novou lokací a pomáhají postavě řešit její problémy tím, že na trase plní různé úkoly.

 

Například v Praze na Petříně hráč pomáhá doktoru Kurzovi postavit Petřínskou rozhlednu, ve Stromovce zažijí děti povodně a musí pomáhat zahraňovat zvířata vyplavená ze ZOO a na Folimance zase zabrání zřícení Nuselského mostu.

 

Na konci trasy Skrytého příběhu si děti mohou navíc udělat selfie s historickou postavou a poslat ji kamarádům či sdílet na sociálních sítích. Každá výletní trasa Skrytých příběhů má cca pět až osm zastavení, měří od jednoho do čtyř kilometrů a vede dobře přístupným terénem, aby ji zvládla opravdu celá rodina i třeba s dětským kočárkem.

 

Aplikaci Skryté příběhy vytvořila parta nadšených cestovatelů a rodičů ze společnosti Tripeduca, kteří si dlouho lámali hlavu nad tím, zda mají dětem omezovat přístup k mobilům ve chvíli, kdy se z telefonů staly kapesní počítače. „Právě tehdy vznikl nápad udělat projekt, který by využil mobilní technologii tím nejlepším možným způsobem: aby motivovala děti k pohybu a zároveň k poznávání měst, kde žijí," říká jeden z autorů Skrytých příběhů a zároveň otec čtyř dětí Dalibor Naar.

 

Na ryze nekomerčním projektu, který zatím žije pouze díky finančním darům sympatizantů, se podílí i řada známých herců. Propůjčili své hlasy historickým postavám, jež provázejí děti na jednotlivých trasách: Valerie Zawadská, Jana Stryková, Viktor Dvořák, Petr Pěknic a další.

 

Do konce roku 2017 by mělo vzniknout přibližně sto nových tras po celé České republice a v roce 2018 dalších 150 výletních misí. V Praze bude do září postupně publikováno 30 zajímavých výletů a z toho minimálně pětina povede územím městské části Praha 2. „Jsem ráda, že právě naší městskou částí povede tolik herních tras. Praha 2 je zkrátka atraktivní lokalita plná zajímavých příběhů a míst. A rodiny s dětmi tak mají po ruce jednoduchý moderní nástroj, jak svoji čtvrť ještě lépe poznat a pochopit historické souvislosti," říká starostka městské části Praha 2 Mgr. Jana Černochová.

 

Jen na území Prahy 2 jsou v okamžiku spuštění dvě trasy. Na jedné může hráč pomoci Albertu Einsteinovi při jeho pobytu v Praze dořešit jeho teorii relativity. Na druhé bude pomáhat zdárnému dokončení Nuselského mostu. Během června bude publikována trasa, kde známý doktor Jedlička bude prosazovat Rentgenův přístroj do české medicíny a trasa po

stopách tragického závěru operace Anthropoid. V červenci budou publikovány další dvě trasy na Vyšehradě.

 

Aplikace je pod názvem Skryté příběhy zdarma ke stažení na iTunes a Google Play.